Як вибрати фрезу: поради новачкам

image description

Якщо ви вже купили свій перший ручний фрезер - час його комплектувати. Початківцю столяру знадобиться базовий набір фрез по дереву, а саме:

  • фреза-калівка для створення стільниць з круглими краями;
  • напівкругла галтельна фреза для імітації фільонки;
  • пазова пряма фреза для виготовлення саморобних пристроїв різної форми;
  • фальцева фреза для формування заглиблень у задній стінці;
  • фреза для рамкової обв'язки, яка знадобиться для вирізання кріплень та стиків;
  • копіювальна фреза для чистового формування країв без необхідності наступного шліфування.

Напевно, ви вже знаєте, які фрези для чого застосовуються (а якщо не всі знаєте, дивіться нашу статтю “Фрези по дереву: докладна класифікація”). Отже, тепер час зрозуміти, як відрізнити хороше від поганого, а також у яких випадках варто заощадити, а коли цього не можна робити.

Вибираючи фрезу для ручного фрезера, слід враховувати її характеристики за такими критеріями:

  • Якість твердого сплаву
  • Кут атаки
  • Якість паяння та матеріал припою

Якість твердого сплаву

Оптимальна твердість металу становить 58-62 HRC. Перевірити монолітну фрезу на твердість металу можна в домашніх умовах. Візьміть тарований напилок і пройдіться ним по робочій частині інструмента. На поверхні якісного твердого сплаву не залишиться видимих міток.

Кут атаки

Одні виробники заточують фрезу під високим кутом, інші віддають перевагу меншому куту заточування. При виборі здається, що фреза з високим кутом заточування ріже швидше та чистіше.

Однак чим більше кут атаки, тим швидше зношується фреза по дереву. Ми рекомендуємо вибирати фрези із середнім або низьким кутом заточування: вони прослужать довше і спокійно пройдуть через кілька сеансів перезаточування.

Якість паяння та матеріал припаю

Кажуть, пайка на фрезі має бути виконана настільки “чисто”, щоб фреза не втратила поздовжню стійкість навіть у процесі тривалого використання. Це особливо важливо, якщо ви працюєте з деревиною твердих порід - грабом, дубом, грушею, горіхом тощо.

Кажуть, матеріал припаю повинен містити більше срібла та міді (як припаї марок ПС р40 та ПСр 37,5). Тоді міцність паяння буде достатньою. При використанні припаю інших марок, швидше за все, сплав міститиме більше нікелю - і, отже, буде менш міцним.

Ми вважаємо, що це не зовсім так. У роботі ми помітили, що навіть найдешевші фрези не втрачають стійкості під час роботи - а якщо й можуть, то вони зношуються раніше.

І остання маленька порада!

Окрім іншого, на якість вашої роботи фрезою впливає також наявність у вас додаткових пристроїв. Краще придбайте ще набір упорів та шаблонів – і тоді ви зможете сміливо починати практикуватися у столярній роботі, маючи для неї все необхідне – а головне, бажання та натхнення!

Тут пропонуємо ознайомитися з детальним оглядом каталогу фрез CMT, також тут ви можете дізнатися докладніше про фрези для верстатів ЧПУ.

Категории зі статті