
Алмазний інструмент виготовляється з використанням натурального або синтетичного алмазного напилення, яке розміщується на різальній ділянці інструменту та відповідає за його ріжучу здатність. Алмазні інструменти - це шліфувальні хони, бруски, різці, фільєри, фрези, праски, олівці та ролики для виправлення абразивних інструментів, а також бурові машинки (коронка, долото). У машинобудуванні також використовуються алмазні пасти, які в основному потрібні для притирання елементів деталей і вдосконалення поверхонь. Сила різання в алмазних інструментах мінімальна (якщо порівняти їх з іншими абразивними інструментами). Також вони споживають менше електроенергії, дають низьку температуру в зоні різання і більш високу точність різання (залізобетон, скло, цегла).
Алмазний інструмент дуже швидко і точно ріже різні матеріали, що і є його основною перевагою. Алмазне різання в тому числі - це ще й безшумний спосіб різання матеріалів. Настінні пили, відрізні машини, пиляльні верстати, шліфувальні машини - всі ці інструменти оснащені алмазними насадками і підходять для виконання алмазного різання. Якщо порівнювати абразивні та алмазні інструменти, то останні мають набагато більше переваг. Якщо перед Вами стоїть великий обсяг роботи, алмазний інструмент не працюватиме гірше з часом: ріже так само глибоко, його диски зношуються довше, і навіть при зношуванні вони зберігають свій початковий діаметр, швидкість обертання диска або коронки також не зменшується. Алмазний інструмент прослужить вам набагато довше, ніж будь-який звичайний абразивний.
Види алмазних основ
У кожного оброблюваного матеріалу є свої фізико-хімічні властивості – абразивність та твердість. Залежно від цих властивостей і потрібно підбирати алмазний інструмент на більш твердій чи м'якій основі. Також варто керуватися наступним правилом: чим вища абразивність матеріалу, тим твердішу треба вибрати основу. Таким чином, алмази будуть не так швидко стиратися об поверхню матеріалів, вони також не випадатимуть з основи раніше встановленого часу, а це, у свою чергу, збільшує ресурс будь-якої техніки.
Для твердої, але не абразивної поверхні варто використовувати інструменти з м'якою основою. За таких умов алмазний шар поступово оновлюється: на зміну зношеним та затупленим алмазам з'являються новіші та гостріші. Розрізняють 3 види основ для алмазів:
- органічна;
- металева;
- гальванічна.
Органічна основа має низьку теплопровідність і високу термостійкість. Її використовують переважно для чистових та оздоблювальних робіт.
Металева основа твердіша, ніж органічна. Така зав'язка підходить для матеріалів, що важко обробляються.
При гальванічній зав'язці опорний металевий корпус алмазного інструменту складної конструкції може мати один або два шари алмазно-нікелевого покриття. Така основа надає інструментам дуже високу продуктивність, але й вони зношуються набагато швидше. Інструменти з такою зав'язкою підходять для робіт зі складними поверхнями, в'язкими і крихкими матеріалами (склопластик, вугільний пластик, кремній, скло та ін.).
Концентрація алмазного порошку на поверхні диска є однією з важливих характеристик алмазних інструментів. Цей показник є масовим вмістом алмазів у каратах на 1 см3 алмазного шару. Цей показник є особливо важливим при виборі алмазного інструменту для шліфувальних робіт. Якщо є необхідність провести кругле шліфування (при невеликій контактній поверхні між диском для шліфування і оброблюваною поверхнею), алмазний шар повинен мати високу концентрацію. Таким чином, навіть при великому навантаженні диск зноситься не так швидко. Якщо ж контактна поверхня є великою, потрібно вжити заходів, щоб знизити температуру і зменшити зусилля при шліфуванні. Тут потрібно вибирати алмазний круг з невисокою концентрацією алмазів. Концентрація алмазного порошку буває такою: 25%, 50%, 75%, 100% і 150%. Це загальноприйнятий стандарт виготовлення, хоча бувають інші.
Конструкція
В основі алмазного диска – сталевий корпус з ріжучою алмазною кромкою. Є кілька видів таких кромок: безперервні, сегментні, зубчасті. Шматочки алмазу в спеціальних формах пресуються в металеву рідину, яка є основою алмазної ріжучої частини. Для цього використовуються синтетичні чи натуральні алмази. Вони можуть бути різної якості, величини тощо. Алмазне коло виготовляється таким чином, що кристали алмазів на його ріжучій частині не ріжуть поверхню, а просто подрібнюють її складові.
Для роботи з камінням підходить як мокре, так і сухе різання. Для роботи з бетоном переважно використовується мокрий різ. Алмазні диски вибирають по діаметру - в залежності від характеристик використовуваного інструменту (болгарки, пиляльного верстата, шліфувальні машини та ін.).
Також алмазні диски підбирають за призначенням, а саме - для різання по конкретним матеріалам: вапняку, асфальту, каменю, цегли, кераміці, мармуру, доломіту, залізобетону. Виходячи з призначення, підбирається алмазний диск з відповідною концентрацією алмазного порошку, формою краю та іншими характеристиками.
Що потрібно знати про алмазні коронки
Конструкція
Алмазна коронка - це насадка на бур, яка складається з безпосередньо коронки та кріпильного хвостовика з маркуванням BSP або SDS. Така коронка для алмазного буріння - це відрізок труби циліндричної форми з робочою стороною, обладнаної буровими сегментами з алмазним напиленням.
Мокре свердління з використанням професійного бура дозволяє значно збільшити термін служби алмазної коронки. Також алмазні коронки підлягають відновленню - заміні вичерпаних свій ресурс ріжучих сегментів на нові без заміни основи алмазної коронки. Ефективність відновлених алмазних коронок не поступається новим, при цьому їх відновлення коштує набагато дешевше, ніж купівля нових. Вибираючи алмазну коронку, зверніть увагу на наступні показники:
- Хвостовик: з маркуванням SDS - призначений для ударного буріння, з маркуванням BSP - для безударного.
- Тип ріжучого сегмента: з м'якою матрицею (маркується літерою М) - використовується для різання армованого бетону та інших високоміцних матеріалів, з твердою матрицею (маркується літерою Т) - для різання абразивних та інших менш міцних матеріалів.
- Довжина і діаметр коронки: залежить від цілей та інструменту, що використовується для буріння. Інформацію про відповідну довжину та діаметр для кожного конкретного інструменту ви знайдете в його інструкції.
Що потрібно знати про алмазні чашки
Вибираючи алмазну чашку, слід відштовхуватися від низки характеристик.
- Тип різу: мокрий або сухий. Так само, як і в інших алмазних інструментах, від нього залежить зносостійкість, якість різання та інші характеристики, описані в статті раніше.
- Призначення: який матеріал шліфуємо. Є алмазні чашки по бетону, цеглі, граніту, залізобетону, мармуру, тротуарній плитці, вапняку та ін.
- Висота сегментів: вищі сегменти шліфують швидше, але в результаті виходить чернова обробка з більш високою абразивністю поверхні. Для виконання чистового шліфування використовуються алмазні чашки з невеликою висотою сегмента.
- Діаметр кола: визначається вами залежно від обсягу та умов робіт у допустимих для посадкового інструменту межах.
Звичайно, на вибір алмазного інструменту впливає і його ціна. Найчастіше дорожча техніка є більш надійною та продуктивною. Якщо інструмент коштує недорого, то алмази в ньому можуть використовуватися досить низької якості, а це не вплине позитивно на результат виконаної роботи. Зрозуміло, що такі інструменти не варто використовувати під час проведення професійних робіт, адже економія вартості техніки призведе до неминучого браку виробів. Матеріали будуть неякісно оброблені, а нові інструменти можуть швидко зламатися. Однак сьогодні багато виробників ставлять за мету оптимізацію співвідношення ціни і якості алмазних інструментів. Тому ми рекомендуємо вам придивитися до алмазним інструментам DiStar.